Jeszcze lepsza integracja maszyny wirtualnej z hostem

W poprzednim – Jak programować w Javie pod Linuksem? – dość długim wpisie opisałem, jak można skonfigurować maszyną wirtualną z zainstalowanym Linuksem do wygodnego programowania w Javie. Dziękuję za komentarze pod ostatnim wpisem na LinkedInie – będę pisał krótsze artykuły. Dziś właśnie pora na jeden z tych krótkich wpisów – chciałbym pokazać, jak sprawić, aby korzystanie z maszyny wirtualnej było jeszcze wygodniejsze.

Dwukierunkowy schowek

Zacznijmy od włączenia dwukierunkowego schowka. Brak tej funkcjonalności okazał się wielką niewygodą przy okazji pisania artykułu Jak programować w Javie pod Linuksem? O co chodzi? Gdy chciałem skopiować komendę, którą wpisałem w terminalu i wkleić ją w treść artykułu, to nie mogłem tego zrobić. Dlaczego? Schowek wirtualnej maszyny i komputera gospodarza to dwa różne schowki.

Włączenie tej opcji jest bardzo proste. W okienku głównym Virtual Boksa wybieramy naszą maszynę wirtualną:

Otwieramy ustawienia:

W sekcji Ogólne wybieramy zakładkę Zaawansowane:

I w pozycji Współdzielony schowek wybieramy opcję Bideractional:

Teraz możemy włączyć maszynę wirtualną i sprawdzić, że dwukierunkowy schowek rzeczywiście działa.

Przeciąganie i upuszczanie

Opcja Przeciągania i upuszczania też mogłaby okazać się przydatna. Poświęciłem trochę czasu, aby rozwiązać tą kwestię. Udało mi się dojść tylko do wygodnego przeciągania plików z komputera gospodarza (w moim przypadku jest to Windows 10). Przeciąganie plików w drugą stronę (z maszyny wirtualnej na hosta) nie udało mi się, mimo że spędziłem cały wieczór na przeczesywanie Internetu w poszukiwaniu rozwiązania. Jeżeli komuś się uda, to poproszę o informację.

W tym samym miejscu, gdzie włączaliśmy dwukierunkowy schowek, możemy włączyć opcję Przeciągania i upuszczania. Spróbuj włączyć dwukierunkowe (Bideractional), a nuż u Ciebie zadziała.

Zanim ponownie uruchomisz maszynę wirtualną. Potrzebne jest pobranie rozszerzenia do programu Virtual Box. Zacznijmy od sprawdzenia, jaką wersję masz programu masz zainstalowaną. W oknie głównym aplikacji Virtual Box

wybierz menu Pomoc w górnej części okna i w tym menu wybierz opcję O programie VirtualBox. Pojawi Ci się okienko:

W okienku mogę odczytać dokładną wersję – w moim przypadku jest to 6.1.16. Gdy znasz wersję Twojej instalacji VirtualBoksa, możesz wejść na stronę: https://download.virtualbox.org/virtualbox:

Z długiej listy wersji wybierz swoją.

Następnie wybierz plik z rozszerzeniem vbox-extpack. Plik nie jest duży, więc szybko się pobierze. Teraz kolej dodać go, do naszego programu VirtualBox. W oknie głównym aplikacji

Otwórz menu Plik w górnej części ekranu. W wyświetlonym meny wybierz pozycję Globalne ustawienia. Pokaże Ci takie (lub podobne) okienko:

Przejdź do pozycji rozszerzenia:

Wybierz przycisk z zielonym plusem w prawej części okna. I oknie wskaż plik, który przed chwilą pobrałeś z Internetu

W ostatniej chwili przed instalacją pojawi się okienko z informacją:

Świadomie podejmujesz decyzję, że chcesz zainstalować te rozszerzenia. Po akceptacji tego ostrzeżenia musisz jeszcze zaakceptować licencję:

Gdy przewiniesz treść licencji do samego końca (a przecież musisz to zrobić, aby przeczytać licencję) przycisk Zgadzam się, stanie się aktywny. Po krótkiej chwili rozszerzenie będzie zainstalowane

Możesz teraz uruchomić maszynę wirtualną i przetestować funkcjonalność przeciągania plików z komputera gospodarza do maszyny wirtualnej.

Uwaga! Przeciąganie na Pulpit nie działa – musisz przeciągnąć do wnętrza katalogu.

Współdzielone katalogi

Istnieje jednak bardzo prosty sposób, na przekazywanie plików z maszyny wirtualnej do komputera gospodarza – jest to opcja współdzielonych katalogów. Możemy wskazać na komputerze gospodarza katalogi, które będą zamontowane wewnątrz maszyny wirtualnej. Aby to zrobić, musisz wejść w ustawienia swojej maszyny wirtualnej

I wybrać opcję Udostępniane foldery:

W tym okienku wybierz przycisk z małym zielonym plusem w prawej części okienka. Pojawi się okno definiowania współdzielonego katalogu:

Ja udostępniłem całą partycję z danymi. Zaznaczyłem opcję automatycznego montowania i nie wskazywałem konkretnego punktu montowania. Po dodaniu folderu widać go w ustawieniach:

 

Po uruchomieniu maszyny wirtualnej nowy dysk pojawił się na pulpicie:

Ten dysk jest domyślnie zamontowany w katalogu /media:

Zwróć uwagę, że katalog ten ma generyczną nazwę. Katalog ten należy do użytkownika root, ale również do grupy vboxsf. Więc gdy dodamy naszego użytkownika do grupy vboxsf, to będziemy mogli swobodnie korzystać z tego katalogu:

Dla pewności uruchom maszynę wirtualną jeszcze raz (choć powinno wystarczyć wylogowania i zalogowanie się ponownie). I to wystarczy, aby swobodnie wymieniać pliki pomiędzy dwoma komputerami.

Podsumowanie

Dziękuję, że przeczytałeś artykuł do końca. Dziś pokazałem Ci, w jaki sposób usprawnić pracę z maszyną wirtualną. Mam nadzieję, że to zachęci Cię do dalszego eksperymentowania z Linuksem!

Kolejne wpisy już wkrótce, więc zachęcam do śledzenia stron o blogu w mediach społecznościowych.

Aspirujący twórca internetowy, który zna się na programowaniu i chce się dzielić wiedzą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top